Početna strana > Hronika > G8: Ogromne sume novca koje se upumpavaju u privredu mogu da podstaknu inflaciju
Hronika

G8: Ogromne sume novca koje se upumpavaju u privredu mogu da podstaknu inflaciju

PDF Štampa El. pošta
subota, 13. jun 2009.

Vreme je za napuštanje fiskalnih podsticaja i početak razgovora o "izlaznoj strategiji", saglasni predstavnici Kanade i Nemačke na samitu Grupe 8 u Italiji. Među temama i nova pravila ponašanja u svetskoj ekonomiji i finansijama.

Nemačka i Kanada pozvale su ministre finansija grupe osam najrazvijenijih zemalja sveta (G8), koji su se okupili u italijanskom gradu Leće, da razmotre mogućnost ublažavanja drastičnih mera koje su preduzete radi spasavanja globalne ekonomije, s obzirom na to da su se javili početni znaci da je oporavak možda na vidiku.

Finansijska tržišta su u strahu da bi ogromne sume javnog novca koje su upumpane putem vladinih paketa mera za pomoć privredi mogle da podstaknu visoku inflaciju i da u narednim godinama nanesu štetu finansijama tih država, prenosi Rojters.

"Vreme je da se razgovara o tome kako da napustimo fiskalne podsticaje. Treba početi razgovore o izlaznoj strategiji", rekao je kanadski ministar finansija DŽim Flaerti.

Zamenik nemačkog ministra finansija Jerg Asmusen rekao je takođe da bi ministri G8 trebalo da razgovaraju o "uverljivim izlaznim strategijama".

Ranije danas, nemački ministar finansija Per Štajnbrik izjavio je novinarima da će Nemačkoj biti teško da obezbedi podršku ostalih članica G8 za raspravu o ukidanju ekonomskih stimulansa.

Najavljeno je da će ministri finansija G8 na dvodnevnom sastanku raspravljati o merama za izlazak iz tekuće ekonomske krize i reformi globalnih međunarodnih finansijskih institucija.

Oni treba da se razmotre nova pravila ponašanja u svetskoj ekonomiji i finansijama, o čemu će se početkom jula raspravljati i na samitu šefova država i vlada G8 u italijanskom gradiću L'Akvila, izvestio je milanski poslovni dnevnik "Il sole 24 ore".

Tokom dvodnevnog skupa, ministri će raspravljati i o mogućnosti da se i u Evropi, kao što je to već urađeno u SAD, sprovede "stres test" za banke, u cilju postizanja stabilizacije njihovog poslovanja, kao i o merama za realizaciju nove organizacije i pravila rada u globalnom finansijskom sistemu.

Sastanku u Lećeu prisustvuju ministri finansija i guverneri centralnih banaka SAD, Japana, Nemačka, Rusije, Velike Britanije, Francuske, Italije i Kanade.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner